رمز خود را فراموش کرده اید ؟

هر جهانی سازوکار و قوانین خود را می‌طلبد و هر ابزاری روش و سبک و سیاق کاری خود را دارد. اما هنوز هم هستند آدم‌هایی در این جهان که تصور می‌کنند باید قوانین همیشگی خود را بر هر ابزاری سوار کنند. همین‌که قوانین و سازوکاری نباشد، قدیمی‌ترها و تازه‌کارها هرکدام تعبیر و قانون خود را تدوین می‌کنند. کهنه‌کارها هم اغلب زورشان بیشتر است و رأی و تفسیر خود را مهم‌تر از قانون می‌دانند. قانون اما در نهایت بهترین ابزار تشخیص سره از ناسره است. بایدونبایدهای هر روندی را قانون تدوین می‌کند و در نهایت تمکین قانون نتیجه‌ای قابل‌اعتماد خواهد داشت.
پیچیدگی و دشواری تصمیم‌گیری و رفتار در جهانی بی‌قانون را تصور کنید. حالا اما چشم بستن بر قوانین موجود و عدم تدوین قوانین تازه درباره ابزارها و امکانات نوین و فناوری‌های مالی، شرایطی را ایجاد کرده تا قدیمی‌ترهای حوزه بانکداری به سبک و سیاق خود قوانین را بازخوانی، تعبیر و تفسیر کنند. اظهارنظرهای بانک‌مرکزی درباره مبادلات رمزارزها، فعالیت صرافی‌های رمزارز و امکان استفاده فعالان این حوزه از درگاه‌های پرداخت، مدتی است حواشی بسیاری در روند دارایی‌های دیجیتال ایجاد کرده است. بانک مرکزی مدعی شده هرگونه مبادله‌ای در حوزه رمزارز غیرقانونی است و از طرفی دیگر شاپرک نیز دسترسی فعالان رمزارز را به درگاه‌های پرداخت غیرقانونی اعلام کرده است.
ماجرای این ممنوعیت‌ها و همه حواشی آن اما به سال ۹۸ بازمی‌گردد؛ زمانی که قرار شد بعد از تصویب ‌نامه هیئت‌وزیران پیرامون قوانین حوزه رمزارز چارچوب تازه پذیرفته شود. اما حالا با استناد به همان نامه و تفسیر تازه از آن مبادلات رمزارز به هر نحوی ممنوع اعلام شده است. این در حالی است که ماینینگ همچنان در کشور قانونی است. تضاد و ناهماهنگی تصمیمات مسئولان با یکدیگر، فعالان این صنعت را بیشتر دچار سردرگمی می‌کند. چه باید کرد؟ بیت‌کوین ماین شود اما به فروش نرسد؟ یا شاید هم قرار است بیت‌کوین ماین شود و در نهایت با قیمت تعریف شده از طرف بانک مرکزی به شیوه‌ای که بانک مرکزی تعیین کرده به فروش برسد؟ قانون درباره همه آنچه در این مدت گذشت چه می‌گوید؟
کریپتوکارنسی پول است یا کالا؟ حسام ایپکچی، حقوقدان درباره تصمیم بانک مرکزی پیرامون غیرقانونی اعلام کردن فعالیت در مبادلات رمزارز گفت: «یکی از نکات مهم درباره بررسی حقوقی و قانونی این موضوع، درک ماهیت کریپتوکارنسی‌ها است. در این روند این‌که کریپتو‌کارنسی ارز محسوب می‌شود یا کالا به لحاظ حقوقی محل بحث است. وقتی از کلمه صرافی استفاده می‌کنید یعنی مفروض گرفته‌اید که کریپتوکارنسی پول است و جزء فرایند تبدیل پول به پول است. حال‌آنکه اگر کریپتوکارنسی کالا محسوب شود در روند خرید کالا باید مورد بررسی قرار گیرد.»
محمدجعفر نعناکار، حقوقدان اما محمدجعفر نعناکار، حقوقدان و فعال حوزه فناوری نیز درباره حواشی اخیر مبادلات رمزارز هم پذیرفتن پول یا کالا بودن رمزارزها را مقوله‌ای مهم در برخورد با این روند عنوان کرد و گفت: «این که بانک مرکزی از منظر حقوقی امکان اعلام ممنوعیت مبادلات رمزارزها را دارد یا نه، بستگی به این دارد که رمزارز را پول تعریف کنیم یا اعتبار. آن چیزی که در کشور غالباً معمول است این است که رمزارز را پول می‌دانند. این در حالی است که ما بارها گفته‌ایم رمزارزها پول نیستند و اعتبار هستند. اما اگر این موضوع را در نظر نگیریم و بپذیریم رمزارزها پول هستند، بنابراین بانک مرکزی هم می‌تواند مبادلات آن را ممنوع اعلام کند. این ممنوعیت اما فقط در داخل مرزهای سیاسی کشور است. یعنی بانک و صرافی‌های ایرانی خارج از کشور هم نمی‌توانند آن را مبادله کنند؛ بنابراین مبادلات رمزارزها بستگی جدی به نوع نگاه و تعریفی دارد که از رمزارز داریم.»
نگاهی به آئین‌نامه‌های گذشته ایپکچی در ادامه افزود: «آیین‌نامه مصوبه مهر ۹۸ تکالیف مجموعه فعالان اقتصادی و اشخاص مشمول در این روند را مشخص کرده است. براین‌اساس، بانک مرکزی دستگاه ناظر متولی نظارت است و تکلیف شده که ارائه خدمات پرداخت مستلزم شناسایی معمول مشتری است. درباره اقسام شناسایی معمول و راهکارهای آن هم در این آیین‌نامه بحث شده است. زمانی که این آیین‌نامه تصویب می‌شود و به این شکل ابلاغ کلی می‌شود می‌دانیم که اساساً مبادله رمزارزها به‌نوعی KYC پذیر نیست و شاید بخشی از مطلوبیت آن به این دلیل بوده که خارج از اقتدار حاکمیت‌ها شکل‌گرفته است.»
او در ادامه افزود: «نکته‌ای که در این روند باید به آن توجه کرد این است که آیا می‌شود در حوزه رمز ارائه خدمات داد و آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۴ الحاقی پول‌شویی را هم عملکرد یا خیر؟ پاسخ این پرسش را خود فعالان بازار رمزارز می‌توانند ارائه دهند. در این قانون همه اشخاص مشمول، تعریف شده‌اند. از همین رو فعالان این حوزه خودشان باید ببینند که آیا عملکردشان با این آیین‌نامه انطباق دارد یا خیر. اگر جواب فعالان این است که فعالیت‌ها انطباق دارد، پس پاسخ این است که بانک مرکزی نمی‌تواند مازاد بر آیین‌نامه‌های ارائه خدمات چیزی را الزام کند. اگر هم انطباق ندارد باید وضعیت این عدم انطباق را مشخص کنند. به هر روی این یک سند حاکم برای ارائه‌دهندگان خدمات پرداخت است که باید به آن رجوع کرد.»
شرکت‌ها مجری قانون نیستند ایپکچی در ادامه افزود: «شرکت‌های ارائه‌کننده خدمات پرداخت و در بالادست آنها شرکت شاپرک مسئولیت این را ندارند که مثل نهاد قضایی تحقیق و بررسی مجرمانه یا غیر مجرمانه بودن کارهایی که انجام می‌شود را پیگیری کنند. این رسیدگی صرفاً در حد وظایف مقام قضایی است. اما هر ارائه‌کننده خدمات پرداختی موظف است تمام راه‌های شناسایی مشتری خودش را عمل کند که بحث KYC محسوب می‌شود. حالا که به سراغ بحث KYC رفته‌ایم یکی از آیتم‌ها که باید اتفاق بیفتد انطباق MCC است که به معنی تطبیق MCC با عملکرد است.»
این حقوقدان در تشریح اهمیت MCC گفت: «بررسی تطبیق MCC وظیفه شرکت ارائه‌کننده خدمات پرداخت است. به این معنی که اگر درگاهی برای فروش اسباب‌بازی گرفته شد، اما به جای فروش اسباب‌بازی با آن درگاه پرداخت آرایشگاه مردانه برپاشده است، به دلیل مغایرت با روند اظهار شده این کار در گروه روند سالم پرداخت نیست. چنین عملکردی در ابتدا تخلف و در مرحله بعد تقلب محسوب شده و با آن برخورد قانونی خواهد شد.»
حسام ایپکچی، حقوقدان او در ادامه با شرح این موضوع ادامه داد: «باید دید آیا تاکنون ارائه‌کنندگان خدمات پرداخت که به مبادله کنندگان رمزارز درگاه داده‌اند MCC داشته‌اند و مطابق کد اظهار شده فعالیت کرده‌اند؟ اگر این‌طور باشد شاپرک نمی‌تواند اقدام به بستن درگاه پرداخت کند چون در چارچوب کدهای شناسایی شده عملکردشان را انجام داده‌اند. اما اگر برای مثال کد را به‌عنوان درگاه آموزشی ارائه کرده‌اند اما مبادله رمزارز اتفاق افتاده در این مرحله به دلیل عدم انطباق عملکرد با کد فعالیت، تخلف اتفاق افتاده است. اگر تخلف پرداخت اتفاق نیفتاده باشد بررسی براین‌اساس است که حتی در جایی که تخلف اتفاق نیفتاده هم باید تکلیف KYC روشن شود.»
تضاد در رأی یا خوانش متفاوت قانون؟! اما برخی کارشناسان خوانشی دیگر از روند برخورد با صرافی‌های رمزارز دارند. نعنا کار درباره امکان تعطیلی صرافی‌‌های رمزارز توسط بانک مرکزی معتقد است: «با توجه به اینکه صرافی ها پروانه فعالیت خود را از دولت می گیرند، به این معنی است که دولت به معنی اعم کلمه می تواند ساز و کارهای متنوعی را درباره عملکرد آنها اعلام کند. این ساز و کارها حتی شامل اعلام ممنوعیت عملکرد یا حتی محدود سازی آنها وجود دارد. بنابراین به لحاظ انتزاعی این ممنوعیت امکان پذیر است.»
او در بخش دیگری از توضیحات خود افزود: «اگر ممنوعیت مبادلات رمزارزها به طور رسمی اعلام شود، نهادهای بانکی که خدمات پرداخت یا IPG ارائه می‌دهند می‌توانند درگاه را ببندند. دلیل این موضوع نیز آن است که درگاه موظف است مطابق قوانین و دستورالعمل‌های داخل کشور اقدامات لازم را انجام دهد. اما این موضوع در حالی است که اگر فعالان اکوسیستم رمزارزها در اتحادیه، صنف یا مرجع مشترک خود تشخیص دهند که به طور مستند و مستدل این امر خلاف بوده و یا در آن ظلمی اتفاق افتاده یا مستنداتی مبنی‌بر دفاع از خود دارند می‌توانند بخشنامه‌ها را در دیوان عدالت اداری ارائه کنند. دیوان به این موضوع ورود می‌کند و اگر مستندات مستدل باشد بخشنامه‌ها را ابطال می‌کند و وضعیت به حالت سابق خود برمی‌گردد.»
سکوت بانک‌های مرکزی برای ثبات شرایط ایپکچی اما در بخش دیگری از بررسی شرایط حاکم بر روند حقوقی مواجهه با رمزارزها به پیچیدگی شرایط و قوانین حاکم بر فضای رمزارزها اشاره کرد و افزود: «به دلیل همین پیچیدگی‌ها است که بسیاری از بانک‌های مرکزی نسبت به موضوع رمزارزها سکوت می‌کنند. دلیل واضح است؛ آنها می‌دانند یکسری از روابط روشن نیست و اینکه مبادله رمزارز ممکن است بعدها برای خود حاکمیت‌ها منافعی داشته باشد. به هر روی دغدغه‌ای که درباره عملکرد فعالان رمزارز وجود دارد یک دغدغه بین‌المللی است. فعالان حوزه رمزارز خودشان می‌دانند که عدم شفافیت قانونی و عملکرد دولت‌ها جزء احتمال خطر این کسب‌وکار است. کشورهای مختلف هم در حوزه قانون‌گذاری مقررات شفافی ندارند و اساساً خود فعالیت رمزارزها شفافیت پذیر نیست. در واقع به‌نوعی روی یک زنجیره بلوک که متعلق به کاربران ارائه می‌شود مبادله نقطه‌به‌نقطه بین اعضا این شبکه است. اتفاقاً ایران جزء کشورهایی نبوده که از اول جلوی این ماجرا بایستد و رویکرد تسهیلگری هم داشته مخصوصاً در حوزه مقررات مربوط به ماینینگ.»
او در ادامه گفت: «علت همه بحث‌ها این است رمزارزها آورده‌ای از جهان فناوری و به اقتصاد و حقوق است. درحالی‌که پول به‌عنوان مفهوم سنتی آن سندی مالی بوده که در مبادلات تجاری تعریف شده است. این مبادله خودش یک عمل حقوقی است. این موضوع خیلی متفاوت است با چیزی که از جهان فناوری وارد شده است. حتی همین امروز هم نمی‌توان به‌روشنی گفت که این رمزارز پول است یا کالا. ماهیت رمزارزها هنوز برای حاکمیت‌ها روشن نیست و این اقتضای فعالیت در این کار است. افرادی هم که در این حوزه فعالیت می‌کنند این موضوع را به‌عنوان یک ریسک پذیرفته‌اند و خود افرادی که فعالان این حوزه هستند هم بهترین تصمیم‌سازی را شکل خواهند داد. درباره خیلی از کسب‌وکارهای نو پا که خطر‌های کمتری نسبت به رمزارز داشته‌اند هم این خطر‌ها طی شده است.»
ایپکچی در پایان با اشاره به روند حقوقی و هم‌گامی آن با مقوله رمزارزها گفت: «حقوق دانش وارداتی نیست. این روش منجر به خلا می‌شود که همین حالا هم در بسیاری از حوزه‌ها شاهد مشکلات آن هستیم. حقوق یک دانش اجتماعی است که از اجتماع می‌آید و نمی‌توان توقع داشت با ترجمه دستورالعمل‌های کشورهای دیگر در هر جامعه‌ای شرایط تغییر کند. با ترجمه دستورالعمل‌های حقوقی سوییس در ایران شاهد عینیت پیداکردن جامعه سوئیس نخواهیم بود. این یک فرایند تدریجی است که باید مسیر آن طی شود و این فراز و فرودها هم قسمتی از این فرایند است.»
غول مدیریت مالی، تازه‌نفس فناوری‎‌های مالی را زمین‌گیر می‌کند؟ تعبیر و تفسیر قانون از آنچه در برخورد با مبادلات رمزارزها پیش‌آمده یکسان نیست. اما آنچه این سردرگمی را به پایان می‌رساند در نهایت رفتار و تصمیم خبرگان این حوزه است. تصمیم‌سازی، مطالعه قوانین و قواعد و شفاف‌سازی هرآنچه در مبادلات رمزارزها مهم طلقی می‌شود، عملیاتی‌ترین راهکاری است که فعالان حوزه رمزارز به آن نیاز دارند. اگر فرض را بر این بگذاریم که هیچ نگاه انحصارگرایانه‌‌ای از طرف بانک مرکزی در این شرایط حاکم نیست، بنابراین بانک مرکزی آگاهی لازم نسبت به موضوع رمزارزها را ندارد. از همین رو است که در نهایت تازه‌نفس‌های فناوری‌های مالی در برابر غول مدیریت مالی باد قوانین را بازخوانی کنند و به قول حسام ایپکچی باور کنند حقوق دانشی وارداتی نیست. بنابراین باید با توجه به شرایط به خوانش و نگارش قوانین برسیم. از همین رو بود کمیسیون فین‌تک سازمان نصر تهران نیز بیانیه خود را درباره این تصمیمات با رویکردی حقوقی چند روز قبل منتشر کرد.
راه پرداخت – رسانه فناوری‌های مالی ایران

انتشار دستور مسدودسازی درگاه‌های پرداخت از سوی شاپرک به پرداخت‌یارها که در آن از کسب‌وکارهای مربوط به خریدوفروش ارزهای دیجیتال نیز یاد شده بود، مورد انتقاد شدید فعالان حوزه ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.
به گزارش ارزدیجیتال و به نقل از سیارنیوز، ممنوعیت‌های بانک مرکزی و محدودکردن حوزه رمزارزها به بهانه‌های مختلف باعث بدگمانی مردم و فعالان این حوزه شده است. یکی از گمانه زنی‌ها مبنی بر ممنوعیت‌های پی‌درپی دولت در حوزه ارز دیجیتال اقبال مردم بعد از شکست در بورس و روی آوردن آن‌ها به سمت بازارهای موازی است.
دبیر انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی ایران (فین‌تک) با انتقاد شدید از مسدود کردن پرداخت یارها می‌گوید:
همان‌طور که مشکل فرهنگی ما با ممنوع‌کردن ویدیو و ماهواره حل نشد، مشکل بورس هم با ممنوع‌کردن رمزارزها حل نخواهد شد.
مصطفی نقی پور معتقد است:
مشکل بورس در جای دیگری است و مدیریت دولتی حاکم بر بورس مشکل اصلی آن است. پر واضح است که بورس در اختیار دولت است. دولت در سال جاری برای تأمین منافع مالی خود از بورس استفاده کرد. ارزآوری‌های زیاد و با مدیریت بازار توسط دولت بعد از مدتی واقعیت‌ها روشن شد. بعد از مشخص شدن هدف دولت از تشویق مردم به بورس، به یکباره حباب بسیاری از سهام‌ها ترکید. مردم از بورس به‌دلیل شکست و زیان بسیار، خارج شدند.
علل هجوم مردم به سمت حوزه ارزهای دیجیتال این فعال حوزه ارز دیجیتال با اشاره به اقبال به فضای رمزارز و بالا رفتن قیمت بیت کوین در چند ماه گذشته می گوید:
حرکت‌های افرادی چون ایلان ماسک در حمایت از بیت کوین روز به به روز در تمام دنیا بیشتر شد. قیمت بیت کوین و بسیاری از رمزارزها در فضای جهانی افزایش یافت. یکی از گمانه‌زنی‌های ما این است که دولت درصدد مسدود کردن حرکت این بازار موازی است. البته باید گفت این کار کمکی به بورس نخواهد کرد.
نقی پور معتقد است:
تکنولوژی‌های نوین در هر کشوری باعث رشد و پیشرفت آن می‌شود. وقتی دولت‌ها مانع پیشرفت‌های تکنولوژی‌های نوین می‌شوند، عقب‌ماندگی کشور خود را عمیق‌تر می‌کنند. باعث می‌شوند مردم مصرف‌کننده آن تکنولوژی و فناوری شوند. از مشاغل باارزشی که در آن حوزه به به وجود خواهد آمد محروم می‌شوند. افراد متخصص در آن حوزه مجبور به مهاجرت می‌شوند. همین اشتغال‌زایی را در کشورهای دیگر انجام می‌دهند. متأسفانه اکثر برنامه‌نویس‌های خوب ما در ترکیه هستند.
وی در این باره افزود:
آن‌ها در کشورهای اروپایی، اسکاندیناوی و آمریکا و کانادا مشغول به فعالیت هستند. حال این تصمیم غلط بانک مرکزی علاوه بر اینکه به طور مستقیم شغل‌هایی که در این حوزه ایجاد شده را به خطر انداخته است، بسیاری از افراد را نیز بیکار می‌کند. از طرفی افرادی که می‌توانند مولد اشتغال باشند و در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند. یعنی افراد نخبه کارآفرین از حوزه رمزارزها خارج می‌شوند.
مدیریت غلط دولت و فرار متخصصان حوزه رمزارزها این خطری جدی برای حوزه ارز دیجیتال و این فناوری نوین در کشور است. دبیر انجمن صنفی فناوری‌های نوین مالی ایران (فین‌تک) در این خصوص می‌گوید:
تصمیم‌های یکباره و بدون کارشناسی دولت و بانک مرکزی بر آینده اشتغال تأثیر ناگواری خواهد داشت. کما اینکه در سال‌های گذشته نیز شاهد چنین تصمیم‌های یک شبه و غیر تخصصی بوده‌ایم. متأسفانه ما در اکثر حوزه‌های اقتصادی به‌شدت دچار کمبود متخصص هستیم. از طرفی شاهد بیکاری روزافزون افراد تحصیل‌کرده و متخصص در حوزه‌های مختلف کاری هستیم.
به‌گفته نقی پور، این پارادوکس از اینجا ناشی می‌شود که افراد سرمایه‌گذار، متخصص، کارآفرین و حرفه‌ای با چنین محدودیت‌های دولت مجبور به مهاجرت و خروج از کشور می‌شوند. زیرا کشورهای اطراف از جمله ترکیه، امارات و آذربایجان با حمایت از این افراد و ایجاد شرایط ویژه برنامه‌نویس‌ها را حمایت می‌کند. این تصمیمات باعث می‌شود مشاغل حوزه فناوری و همچنین مشاغلی که در این حوزه در آینده به وجود خواهند آمد، در معرض خطر جدی قرار گیرند.
او معتقد است که ارزش افزوده و سرمایه‌گذاری به راحتی در کشورهای اطراف به وجود خواهد آمد و روز به روز حتی از کشورهای همسایه‌مان عقب‌تر خواهیم افتاد. به‌گفته وی در ۴۰ سال گذشته به بدترین شکل ممکن اقتصاد کشور مدیریت شد و با نگاهی به رشد اقتصادی کشور در همین ۵ یا ۶ سال اخیر وضعیت بسیار اسفبار است.
نقی پور در این باره افزود که مدیریت دولتی ضعیف و بی‌اهمیت به معیشت مردم، بی توجه به کارآفرینی حتی علیه کارآفرینی باعث رشد منفی اقتصادی کشور شده و ما سهم عمده‌ای از رمزارز دنیا نداریم.
او همچنین افزود:
با اشتیاق مردم و متخصصان و ورودشان به حوزه رمزارز، این امکان وجود دارد که بتوانیم در آینده در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشیم. متأسفانه با بهانه‌های مختلف در کار مردم در حوزه تخصصی مردم از سمت دولت کارشکنی می شود.
افتضاح بورس تقصیر رمزارزهاست یا بی‌تدبیری دولت؟ به‌گفته نقی‌پور تصور اینکه رمزارزها باعث خروج مردم از بورس شده تصور غلطی است و اگر مدیریت صحیح در حوزه اقتصاد و بورس انجام می‌شد چنین فاجعه‌ای به بار نمی‌آمد.
وی در این باره گفت:
بسیاری از شرکت‌ها ارزش واقعی پیدا کرده بودند و اگر به‌شکل صحیح، بورس مدیریت می‌شد مردم این چنین متضرر نمی‌شدند. متأسفانه دولت فقط به دید ابزار به هر حوزه‌ای نگاه می‌کند و تنها حربه‌اش کنترل اوضاع و محدود کردن است. در بورس هم با مدیریت غلط و ترکیدن حباب‌ها، حال اشتباه را به گردن رمزارزها و بازارهای موازی بورس انداختند.
نقی پور در انتها افزود:
از طرفی رمزارز در دنیا رشد بسیار جدی کرده است. محدود کردن مردم در این حوزه باعث می‌شود در آینده در این حوزه هم هیچ جایگاهی نداشته باشیم. به همین خاطر سوالی که اینجا مطرح می‌شود اینکه آیا تقصیر از رمزارزهاست یا از مدیریت ضعیف و غلط؟ اگر وزارتخانه‌ها در این حوزه درست عمل کنند دیگر نمی‌توان تقصیر را به گردن رمزارز انداخت. وقتی ارزش دارایی های مردم با مدیریت غلط دولت روز به روز در حال سقوط است طبیعی است که مردم به حوزه رمزارزها هجوم آورند. مردم با هجوم به این حوزه می‌خواهند حداقل دارایی خود را حفظ کرده و زندگی آبرومندتری داشته باشند.
The post حل مشکل بورس با ممنوعیت ارزهای دیجیتال ممکن نیست appeared first on ارزدیجیتال.

دیروز شاهد رسیدن قیمت بیت کوین به زیر ۴۹,۰۰۰ دلار بودیم. این در حالی بود که همزمان با رسیدن شاخص دلار به بالاترین سطح از نوامبر ۲۰۲۰ (آذر)، بازارهای جهانی با سقوط همراه شدند.
به گزارش کوین تلگراف، افزایش نرخ سود اوراق قرضه باعث شد که بازار بیت کوین و ارزش خالص دارایی‌ها با فشار نزولی همراه شوند؛ این مسئله در نهایت به کاهش قیمت‌ها در بازار ارزهای دیجیتال منجر شد.
شاخص دلار و قیمت بیت کوین افزایش سود اوراق قرضه، تهدیدی برای بیت کوین؟ بیت کوین و بازارهای سهام، به‌شدت تحت تأثیر افزایش سود اوراق قرضه ده ساله وزارت خزانه‌داری قرار گرفتند. در نتیجه دورنمای کلان اقتصاد جهانی وخیم‌تر از پیش شده است.
کایل دیویس (Kyle Davies)، مدیرعامل تری اروز کپیتال (Three Arrows Capital)، در این باره گفت:
در مورد رویکرد نرخ سود اهمیتی نمی‌دهم، اگر نرخ سود ثابت بماند، همه ما بازنشسته می‌شویم و اگر بیشتر شود باید دوباره به مدرسه برویم.
بر اساس داده‌های بلومبرگ، بازارهای بورس آمریکا و به‌ویژه شاخص S&P500، به‌اندازه تمام سودهای به‌دست آمده در سال ۲۰۲۱، کاهش یافته‌اند.
اگر بازارهای سهام همچنان به تثبیت ارزش یا اصلاح قیمت ادامه دهند، احتمالاً شاهد تأثیرات منفی بر قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت خواهیم بود.
اسکات ملکر (Scott Melker)، معامله‌گر ارزهای دیجیتال می‌گوید احتمال اینکه بیت کوین وارد فاز نوسانات عرضی شود بالاست. در حال حاضر هم فشار فروش بالایی در بازار وجود دارد و هم تقاضای زیادی از جانب خریداران مشاهده می‌شود و این مسائل باعث شده است که بیت کوین در کانالی کم‌عرض قرار بگیرد. او در ادامه گفت:
به احتمال زیاد وارد یک دوره نوسانات عرضی می‌شویم. فشار فروش زیادی در بالا داریم و فشار خرید زیادی هم در پایین دیده می‌شود. دیدن یک نقطه عطف در عرضه و تقاضا خوشحال‌کننده است.
در آینده قابل‌پیش‌بینی، اگر سود اوراق قرضه کاهش پیدا نکند، تهدید در ارتباط با کاهش قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت پابرجا خواهد بود.
آیا روند قیمت نزولی است؟ های استیکز کپیتال (High Stakes Capital)، یکی از معامله‌گران مشهور FTX، معتقد است که بازار صعودی است. او در ادامه عنوان می‌کند که با وجود دورنمای به‌ظاهر نزولی بازار، معامله‌گران در پلتفرم کوین بیس پرو (Coinbase Pro) در حال انباشت هستند.
طی هفته گذشته، سرمایه خروجی از کوین بیس پرو افزایش یافت. این مسئله را می‌توان نشانه‌ای از انباشت بیت کوین توسط معامله‌گران نهادی به حساب آورد. های استیکز کپیتال در این باره گفت:
در یک انجمن دیدم که مردم فکر می‌کنند من نزولی فکر می‌کنم. این در حالی است که در توییت گذشته خودم تنها به سناریوهای پیش رو اشاره کردم. یک ریسک کلان وجود دارد و اگر بازارهای سهام اصلاح شوند، بیت کوین هم به‌دنبال آنها خواهد رفت. سرمایه‌گذاران کوین بیس پرو همچنان در حال انباشت در این سطح هستند. دیدگاهم به‌شدت صعودی است.
بیت کوین بر خلاف بازارهای سهام، تا به اینجای سال ۲۰۲۱ با جهشی ۱۰۰ درصدی همراه بوده است. علیرغم ساختار راکد بازار، شاخص‌های مختلف درون زنجیره‌ای نشان از آمادگی بیت کوین برای جهش دارند.
نمودار قیمت بیت کوین و شاخص S&P500 اگر سرمایه‌گذاران نهادی، مخصوصاً سرمایه‌گذاران آمریکایی اقدام به انباشت بیت کوین کنند، احتمال سقوط به حمایت‌های پراهمیت مثل ۳۰,۰۰۰ و ۴۰,۰۰۰ دلار کم می‌شود.
نقطه تمایز میان چرخه صعودی فعلی و چرخه‌های قبلی را می‌توان غیبت اصلاح‌های ۳۰ و ۴۰ درصدی دانست. در کوتاه‌مدت، مقاومت ۵۲۰۰۰ دلاری یکی از مقاومت‌های مهم پیش روی قیمت بیت کوین خواهد بود. در صورت شکستن این مقاومت، می‌توانیم منتظر یک جهش بزرگ دیگر در بازار ارزهای دیجیتال باشیم.
The post چرا قیمت بیت کوین به زیر ۵۰ هزار دلار رسید؛ سقوط بازارهای جهانی سهام همزمان با جهش شاخص جهانی دلار appeared first on ارزدیجیتال.

مدیرعامل ریپل گفت که فعالیت‌های این شرکت در منطقه آسیا و اقیانوسیه تحت تأثیر مشکلات کنونی ناشی از شکایت نهادهای نظارتی در ایالات متحده آمریکا قرار نگرفته است.
به گزارش کوین تلگراف، شرکت ریپل اگرچه در میانه یک دعوی حقوقی ۱.۳ میلیارد دلاری توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) گرفتار شده است، اما به نظر نمی‌رسد این مسئله تأثیری بر کسب‌وکار این شرکت گذاشته باشد.
برد گارلینگهاوس (Brad Garlinghouse)، مدیرعامل ریپل، روز جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز فاش کرد که کسب‌وکار این شرکت در آسیا و اقیانوسیه هیچ آسیبی از شکایت SEC ندیده است. او گفت:
این [دادخواست]، فعالیت در ایالات متحده را با مانع مواجه کرده، اما واقعاً تأثیری بر فعالیت ما در آسیا و اقیانوسیه نگذاشته است.
SEC در دسامبر سال ۲۰۲۰ شرکت ریپل و مدیران اصلی آن را متهم به نقض قوانین اوراق بهادار در فروش توکن‌های XRP از سال ۲۰۱۳ کرد.
گارلینگهاوس نبود هیچ‌گونه عواقبی برای این شرکت در آسیا و اقیانوسیه را ناشی از وضعیت خوب آن در ارتباط با نهادهای تنظیم مقررات در این منطقه دانست. او اظهار داشت:
ما توانسته‌ایم به رشد کسب‌وکارمان در آسیا و ژاپن ادامه بدهیم، چراکه در این بازارها شفافیت مقرراتی داشته‌ایم.
درواقع، ژاپن و سایر کشورهای آسیا و اقیانوسیه از گذشته برای ریپل و XRP مطلوب بوده‌اند. ریپل حتی سرمایه‌گذاری مشترکی با شرکت ژاپنی «SBI Holdings» برای تشکیل «SBI Ripple» دارد. این شرکت سرمایه‌گذاری مشترک در مرکز پروژه‌های متعددی قرار گرفته که هدفشان ایجاد یک کریدور پرداخت در آسیا است که از ریپل قدرت گرفته باشد.
شرکت پرداخت بلاک چینی ریپل در مارس ۲۰۲۰ با امضای شراکتی با یک گروه فناوری امور مالی تایلندی به نام دی‌مانی (DeeMoney) نفوذ خود را در جنوب شرق آسیا افزایش داد.
گارلینگهاوس همچنین تأثیر حذف یا توقف معاملات توکن XRP در صرافی‌های آمریکایی را ناچیز دانست. طبق گفته مدیرعامل ریپل، بیش از ۲۰۰ پلتفرم در سراسر جهان جفت‌ارزهای XRP را همچنان در فهرست خود دارند.
علاوه بر صرافی‌های ارز دیجیتال در ایالات متحده، مدیران دارایی و صندوق‌های ارز دیجیتال مانند بیت وایز (Bitwise) و گری اسکیل (Grayscale) نیز دارایی‌های XRP خود را نقد کرده‌اند.
رئیس ریپل در ماه دسامبر فاش کرد که تنها ۵ درصد از مشتریان این شرکت ساکن آمریکا هستند. گارلینگهاوس حتی پیش از آن نیز اظهار داشته بود که این شرکت انتقال به خارج از ایالات متحده را درصورت بهبود نیافتن شرایط نظارتی بررسی می‌کند.
در همین حال، گارلینگهاوس و کریس لارسن، رئیس اجرایی ریپل، هر دو اقدام به ثبت دادخواست‌های جداگانه برای مختومه کردن پرونده شکایت SEC کرده‌اند. وکلای هر دو می‌گویند که شبکه اجرای جرایم مالی وزارت خزانه‌داری آمریکا قبلاً XRP را به‌عنوان یک ارز مجازی طبقه‌بندی کرده است.
The post مدیرعامل ریپل: شکایت کمیسیون بورس تاثیری روی فعالیت این شرکت در آسیا ندارد appeared first on ارزدیجیتال.

برای خرید، فروش و به‌طور کلی معامله ارزهای دیجیتال باید به یک صرافی ارز دیجیتال مراجعه کنید؛ صرافی‌هایی که مجازی هستند و در قالب سایت یا اپلیکیشن موبایل فعالیت می‌کنند. اگر نمی‌دانید صرافی ارز دیجیتال چیست، معاملات در آن چگونه انجام می‌شود، چه انواعی می‌تواند داشته باشد و چگونه در ایران می‌توانیم از آنها استفاده کنیم، این مقاله را تا انتها بخوانید.
صرافی ارز دیجیتال چیست؟ صرافی ارز دیجیتال یا اکسچنج (Exchange) بستری است که در آن اشخاص می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را معامله و به ارز دیجیتال دیگر یا پول ملی تبدیل کنند. صرافی می‌تواند یک سایت باشد یا یک اپلیکیشن موبایل که روی تلفن همراه نصب می‌شود یا هر دو.
با ثبت‌نام در یک صرافی ارز دیجیتال می‌توانید در قبال پول ملی یا ارز دیجیتال دیگر، ارز دیجیتال خریداری کنید یا ارز دیجیتال خود را در قبال پول ملی (مانند ریال) یا یک ارز دیجیتال دیگر به فروش برسانید.
قیمت ارزهای دیجیتال بر اساس همین عرضه و تقاضا در صرافی‌های ارز دیجیتال تعیین می‌شود.
برای ثبت‌نام یا انجام معامله، نیاز به حضور فیزیکی در محل دفتر صرافی ارز دیجیتال وجود ندارد و تنها کافی است از طریق سایت یا اپلیکیشن موبایل اقدام شود، چراکه وقتی با دارایی‌هایی از جنس دیجیتال سروکار داریم، نیاز به مراجعه حضوری از بین می‌رود.
صرافی ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند؟ اینکه یک صرافی ارز دیجیتال چگونه کار می‌کند به نوع صرافی بستگی دارد. در ادامه مقاله درباره انواع صرافی‌ها می‌خوانید، اما اگر بخواهیم نگاهی کلی به کار صرافی‌ها داشته باشیم، هر صرافی به یکی از این دو شکل کار می‌کند:
حالت اول: شما با خودِ صرافی معامله می‌کنید. (از خود صرافی می‌خرید یا به خود صرافی‌ می‌فروشید.)حالت دوم: صرافی خودش طرف معامله نیست و فقط یک واسط بین خریداران و فروشندگان است و از انجام معاملات مقداری کارمزد می‌گیرد. در تعداد کمی از صرافی‌ها (که البته در بین صرافی‌های ایرانی تعدادشان زیاد است)، طرف معامله خود صرافی است، یعنی افراد برای خرید ارز دیجیتال، آن را از خود صرافی خریداری می‌کنند و برای فروش، ارز دیجیتال خود را به خود صرافی می‌فروشند. در اینجا درآمد صرافی از تفاوت قیمت خریدوفروش است؛ یعنی قیمت خرید ارز دیجیتال از صرافی نسبت به قیمت فروش آن به صرافی بالاتر است.
در حالت دوم دیگر صرافی‌ها طرف معامله شما نیستند، بلکه در حقیقت واسط بین خریداران و فروشندگان هستند و از هر معامله درصدی کمیسیون (مثلاً ۰.۱ درصد از مبلغ معامله) دریافت می‌کنند. از نظر جهانی، اغلب صرافی‌ها به روش دوم کار می‌کنند، اما در ایران (حداقل در زمان نگارش این مطلب) بیشتر صرافی‌ها از نوع اول هستند، یعنی صرافی خودش طرف معامله است.
جفت‌ارز چیست؟ در یک صرافی‌ ارز دیجیتال برای نشان‌دادن امکان تبدیل یک ارز دیجیتال به ارز دیجیتال دیگر از مفهومی به‌نام جفت‌ارز استفاده می‌کنند.
یک جفت‌ارز در صرافی به این صورت نمایش داده می‌شود: نماد اختصاری ارز دیجیتال اول / نماد اختصاری ارز دیجیتال دوم
به‌عنوان مثال، نماد اختصاری بیت کوین BTC و نماد اختصاری تتر USDT است. بنابراین جفت‌ارز بیت‌ کوین – تتر را این‌گونه مشاهده می‌کنید: BTC/USDT
مثلاً اگر بخواهید ارز دیجیتال تتر بدهید و بیت کوین دریافت کنید یا بالعکس باید به صفحه جفت‌ارز بیت کوین – تتر (BTC/USDT) در صرافی‌ مراجعه کنید.
مفهوم جفت‌ارز می‌تواند در تحلیل تکنیکال بازار هم به شما کمک کند. به‌عنوان مثال، اگر قصد داشته باشید ارزهای مختلف را با بیت کوین معامله کنید، بنابراین کار منطقی این است که از نمودار بیت کوینی استفاده کنید. مثلاً اگر بخواهید تغییرات قیمت ریپل نسبت به بیت کوین را مشاهده کنید، باید از نمودار جفت‌ارز ریپل – بیت کوین (XRP/BTC) استفاده کنید.
انواع صرافی ارز دیجیتال مانند هر چیز دیگری، طبقه‌بندی صرافی‌های ارز دیجیتال هم نسبی است و با توجه به ویژگی‌های هر صرافی می‌توان آنها را در دسته‌بندی‌های مختلفی قرار داد، اما از دیدگاه کلی، صرافی‌های ارز دیجیتال دو نوع هستند:
صرافی متمرکزصرافی غیرمتمرکز با این حال، برای اینکه کمی عمیق‌تر صرافی‌ها را بررسی کنیم، ما این طبقه‌بندی را جزئی‌تر کرده و سه‌ نوع دیگر هم به این دو نوع اضافه کرده‌ایم.
صرافی متمرکز پشت یک صرافی متمرکز یک شرکت واسط وجود دارد که به دارایی‌های کاربران دسترسی خواهد داشت. صرافی متمرکز همان‌‌طور که از اسمش پیداست، توسط یک نهاد یا شرکت خاص اداره می‌شود و کنترل کامل صرافی و همچنین دارایی‌های داخل صرافی در دست چند شخص یا نهاد است.
در زمان نگارش این مطلب، بیشتر صرافی‌های ارز دیجیتال ازجمله بایننس، کوین بیس، کراکن، هوبی (Houbi)، بیتفینکس (Bitfinex) و … از نوع متمرکز هستند و طبق داده‌های کوین مارکت کپ، در زمان نوشتن این بخش از مقاله، بیش از ۹۰٪ از حجم معاملات ارزهای دیجیتال در اختیار صرافی‌های متمرکز قرار دارد.
در این صرافی‌ها کنترل کامل دارایی‌های دیجیتال افراد در دست صرافی است. در حقیقت دارایی‌ها در کیف پول صرافی‌ها نگهداری می‌شود و فقط عدد موجودی در حساب کاربران صرافی لحاظ می‌شود.
یکی از بزرگترین ضعف‌هایی که می‌توان به صرافی‌های متمرکز نسبت داد، همین متمرکزبودن است که به‌عقیده فعالان این حوزه، برخلاف ذات غیرمتمرکز ارزهای دیجیتال است. این نقطه‌ ضعف، به‌خصوص در میان کاربران ایرانی که به‌دلیل تحریم‌ها همیشه در خطر مسدودشدن حساب قرار دارند بیشتر به چشم می‌آید.
صرافی غیرمتمرکز پشت یک صرافی غیرمتمرکز یک یا چند قرارداد هوشمند مبتنی بر بلاک چین وجود دارد که به دارایی‌های کاربران دسترسی خواهد داشت. صرافی‌های غیرمتمرکز نوع نوینی از صرافی ارز دیجیتال هستند که احتمالاً در سال‌های آینده بخش بزرگی از این بازار را تصاحب خواهند کرد. مهم‌ترین چیزی که یک صرافی غیرمتمرکز و متمرکز را از یکدیگر متمایز می‌کند نحوه مدیریت و کنترل دارایی‌ها است. در یک صرافی غیرمتمرکز اداره‌کنندگان صرافی هیچ کنترلی بر دارایی افراد ندارند.
در این صرافی‌ها با کمک بلاک چین، قراردادهای هوشمند و سایر پروتکل‌های غیرمتمرکز، تبدیل دارایی‌ها به‌صورت مستقیم از طریق کیف پول شخصی هر فرد انجام می‌شود؛ یعنی فرد وارد سایت صرافی‌ می‌شود، کیف پول خود را به صرافی متصل می‌کند و مستقیم از داخل کیف پول خود ارز را به یک قرارداد هوشمند ارسال می‌کند تا معامله انجام شود و سپس از همان قرارداد هوشمند ارز جدید خود را دریافت می‌کند. در زمان نگارش این مطلب یونی سواپ (Uniswap) بزرگترین صرافی غیرمتمرکز بازار است.
اگرچه این صرافی‌ها مزیت مهمی نسبت به نوع متمرکز دارند، به‌دلیل چالش‌های فنی و ساختاری هنوز نمی‌توانند آن‌طور که باید جایگزینی برای صرافی‌های متمرکز باشند.
از آنجا که صرافی‌های غیرمتمرکز از زیرساخت‌های مبتنی بر بلاک چین استفاده می‌کنند، میزان مقیاس‌پذیری بلاک چین میزبان تأثیر بسیاری زیادی در عملکرد درست آن خواهد داشت. به‌عنوان مثال، یونی سواپ از شبکه اتریوم استفاده می‌کند و این موضوع در اوایل ۲۰۲۱ موجب شد کارمزد هر معامله به بالای ۴۰ دلار برسد، چراکه برای تبدیل‌ها باید روی شبکه اتریوم تراکنش انجام شود و شبکه اتریوم در آن مقطع شلوغ بود. همچنین، در حال حاضر اتصال بین بلاک چین‌های متفاوت در صرافی‌های غیرمتمرکز انجام نمی‌شود یا بسیار دشوار است. مثلاً اگر بخواهید بیت کوین معامله کنید یا یک توکن که فقط روی بلاک چین ترون وجود دارد، در یونی سواپ نمی‌توان معامله را انجام داد، چراکه یونی سواپ فقط از شبکه اتریوم و توکن‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کند.
صرافی‌های همتا به همتا در صرافی‌های همتا به همتا (P2P) دو شخص به‌طور مستقیم با یکدیگر معامله انجام می‌دهند. در حقیقت می‌توان گفت صرافی‌های همتا به همتا مانند سایت و اپلیکیشن «دیوار» عمل می‌کنند.
خریداران و فروشندگان در این پلتفرم‌ها آگهی خرید و فروش درج می‌کنند و خریداران و فروشندگان می‌توانند از بین آگهی‌ها یکی را انتخاب کرده و معامله موردنظر خود را انجام دهند. برای جلوگیری از کلاهبرداری، بیشتر صرافی‌های همتا به همتا امکان قفل‌کردن دارایی تا تأیید مشتری را فراهم کرده‌اند و همچنین فرایندهای حل اختلاف برای معاملات پیش‌بینی شده است. در این صرافی‌ها به معامله‌گران نسبت به تعداد معاملات و عملکردشان امتیاز داده می‌شود و معامله‌گران برتر بالاتر از بقیه نمایش داده می‌شوند.
یکی از مزایای مهم صرافی‌های همتا به همتا، وجود معامله‌گران از کشورهای مختلف و روش‌های پرداخت متنوع است. به‌عنوان مثال، یک فرد ساکن ایران که به خدمات بانکی بین‌المللی، کارت‌های اعتباری (مسترکارت و ویزا) و پی پل دسترسی ندارد، می‌تواند فردی از کشور ایران انتخاب کند تا از طریق تراکنش بانکی معامله انجام دهد یا به‌دنبال فردی باشد که پرفکت مانی یا وب مانی می‌پذیرد.
در زمان نگارش این مقاله، بزرگترین صرافی همتا به همتای بیت کوین لوکال بیتکوینز (Localbitcoins.com) است که البته به‌دلیل تحریم‌ها نام ایران را از فهرست کشورهای تحت پوشش خود حذف کرده است. صرافی بزرگ بایننس هم مدتی است که به‌صورت محدود امکان معاملات همتا به همتا را فراهم کرده است.
تبادل فوری (تبدیل سریع) یک نمونه فرضی از شکل رابط کاربری سیستم‌های تبادل فوری برخی از برنامه‌های تحت وب (شاید نتوان نام آنها را صرافی گذاشت)، امکان تبدیل فوری ارزهای دیجیتال به یکدیگر را فراهم می‌کنند.
در این پلتفرم‌ها کاربر فقط مشخص می‌کند چه ارزی دارد و قصد دارد آن را به چه ارز دیجیتالی تبدیل کند و بقیه کار را به پلتفرم می‌سپارد.
پلتفرم‌های تبادل فوری مانند چنجلی (Changelly) و شیپ‌شیفت (Shapeshift) برای این کار به صرافی‌های بزرگ جهان متصل هستند و زمانی که کاربر درخواست تبادل ارائه می‌دهد، این سیستم‌ها به‌طور خودکار بهترین قیمت ممکن در صرافی‌ها را پیدا می‌کنند و در داخل صرافی‌ها از طرف کاربر تبادل انجام می‌دهند و در نهایت مقداری کارمزد برای خدمات خود برمی‌دارند.
فراموش نکنید پلتفرم‌های تبادل فوری خارجی هم پیرو قوانین تحریم‌ها هستند و فعالیت کاربران ایرانی در آنها می‌تواند موجب بلوکه‌شدن دارایی شود.
صرافی‌های مشتقه (معامله قراردادهای آتی و اختیار) در برخی از صرافی‌ها امکان معامله قراردادهای آتی (Futures) و اختیار (Options) برای ارزهای دیجیتال وجود دارد.
مفهوم معامله قراردادهای آتی و اختیار با معاملات معمولی ارزهای دیجیتال متفاوت است، اما نحوه انجام معاملات بسیار شبیه معاملات معمولی در صرافی‌های متمرکز است، با این تفاوت که شما می‌توانید از صرافی پول قرض بگیرید (اهرم) و با چندین برابر سرمایه خود (تا ۱۲۵ برابر برای برخی دارایی‌ها و در برخی صرافی‌ها) معامله کنید.
در معاملات آتی و اختیار، هر چقدر اهرم بیشتر باشد، ریسک شما افزایش خواهد یافت و در هر اهرم اگر ضرر شما بیش از حد خاصی شود، تمام سرمایه اولیه خود را از دست می‌دهید یا به‌ عبارتی لیکویید می‌شوید.
همچنین در معاملات معمولی فقط می‌توانید از افزایش قیمت‌ها سود ببرید، اما در بازار مشتقه می‌توانید با بازکردن موقعیت فروش (شورت – Short) از کاهش قیمت‌ها هم سود ببرید.
صرافی بایننس، بزرگترین صرافی ارز دیجیتال جهان، از معاملات مشتقه هم پشتیبانی می‌کند. فعالیت کم‌ریسک در این نوع معاملات نیاز به دانش و تجربه بالایی دارد و کاربران تازه‌کار ممکن است تمام دارایی خود را در این نوع معاملات از دست بدهند.
ما ایرانی‌ها چه کنیم؟ اگر به‌تازگی با بازار ارزهای دیجیتال آشنا شده باشید، احتمالاً تا اینجای مقاله به این سؤال فکر کرده‌اید که چگونه می‌توانید در یک صرافی ارز دیجیتال ثبت‌نام و فعالیت کنید. برای ما ساکنان ایران که در دوران تحریم‌های بسیار سنگین زندگی می‌کنیم، معاملات ارزهای دیجیتال با محدودیت‌های زیادی همراه است، اما غیرممکن نیست.
هرکس ممکن است روش خاص خود را برای معاملات ارزهای دیجیتال داشته باشد، اما طبق تجربه، اغلب کاربران ایرانی از دو روش زیر برای معاملات ارزهای دیجیتال بهره می‌برند:
۱. مراجعه به صرافی‌های ایرانی صرافی‌های ایرانی برای اغلب ما بهترین نقطه شروع ممکن هستند. یعنی اگر در ابتدا فقط در کارت بانکی خود ریال داشته باشید، احتمالاً برای شروع بهترین کار این است که به یک سایت صرافی ایرانی مراجعه کنید.
اینکه می‌گوییم «احتمالاً» به این خاطر است که شرایط هر کس ممکن است متفاوت باشد. به‌عنوان مثال، اگر شما اقوامی در خارج از کشور داشته باشید، شاید بتوانید با هزینه کمتری ریال خود را به ارزهای دیجیتال تبدیل کنید. با این حال، به‌طور کلی و با توجه به تمام کاربران ایرانی، بهترین روش ممکن برای شروع کار، مراجعه به یک صرافی ایرانی است.
با ثبت‌نام در یک سایت صرافی ایرانی می‌توانید ریال خود را به بیت کوین و چند ارز دیجیتال مطرح دیگر تبدیل کنید.
متأسفانه در زمان نگارش این مطلب صرافی‌های ایرانی از ارزهای دیجیتال زیادی پشتیبانی نمی‌کنند و حجم معاملات بسیار کمی دارند. در حقیقت این صرافی‌ها برای معامله طیف وسیعی از ارزهای دیجیتال مناسب نیستند، اما برای افرادی که قصد داشته باشند فقط در بیت کوین، اتریوم و چند ارز دیجیتال شناخته‌شده دیگر سرمایه‌گذاری کنند، ثبت‌نام در یک صرافی ایرانی کفایت می‌کند و نیاز به صرافی‌های خارجی وجود ندارد.
به‌طور کلی حتی اگر بخواهید در سایت‌های خارجی معامله ارزهای دیجیتال را انجام دهید، بازهم احتمالاً گذر شما به صرافی ایرانی می‌خورد.
چگونه یک صرافی ایرانی معتبر پیدا کنیم؟ همین حالا کلمه «خرید بیت کوین» را در گوگل جستجو کنید، تا از تعداد بالای صرافی‌های ایرانی فعال متعجب شوید. طبق قاعده، وب‌سایت‌های صفحه اول و دوم گوگل همگی معتبر هستند، اما نباید تنها به نتایج گوگل اتکا کنید. برای اعتبارسنجی یک صرافی ایرانی اقدامات زیر می‌توانند برای شما مفید باشند:
قیمت‌ها را با هم مقایسه کنید
با مقایسه قیمت صرافی‌ها با یکدیگر می‌توانید مناسب‌ترین قیمت را برای خرید یا فروش پیدا کنید. فراموش نکنید که قیمت نباید تنها معیار در نظر گرفته شود و قیمت بسیار مناسب ممکن است دامی از سمت کلاهبرداران باشد.ظاهر صرافی را بررسی کنید
صرافی‌های معتبر معمولاً اهمیت زیادی برای ظاهر و رابط کاربری سایت خود می‌دهند. بنابراین صفحات مختلف وب‌سایت‌ها را بررسی و آنها را با یکدیگر مقایسه کنید. همچنین هر قدر که یک صرافی معتبرتر باشد، تعداد مخاطبان آن نیز بیشتر است. رتبه الکسای (Alexa.com) وب‌سایت‌های صرافی (که برحسب بازدید صرافی است) هم می‌تواند به انتخاب بهتر شما کمک کند.با پشتیبانی سایت تماس بگیرید
به بخش پشتیبانی سایت پیام دهید یا با آنها تماس بگیرید و سؤالات ابتدایی بپرسید. یک تیم حرفه‌ای و معتبر، مشتریان خود را به‌خوبی راهنمایی خواهد کرد.به بخش «درباره ما» سر بزنید
تمامی صرافی‌های معتبر، در بخشی تحت عنوان «درباره ما» تیم توسعه‌دهنده پلتفرم خود را معرفی می‌کنند. همچنین اغلب صرافی‌ها آدرس دفتر خود را بر روی سایت قرار می‌دهند.به بلاگ صرافی سر بزنید
بسیاری از صرافی‌های معتبر ارز دیجیتال، در بخشی تحت عنوان «بلاگ» برای مخاطبان خود محتوای آموزشی تولید می‌کنند. بسیار بعید است که یک صرافی کلاهبردار چنین وقت و هزینه‌ای را برای کلاهبرداری صرف کند.شبکه‌های اجتماعی را دست‌کم نگیرید
تقریباً همه صرافی‌های معتبر، در شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، توییتر و اینستاگرام فعال هستند. به صفحات آنها سر بزنید و نظرات سایر کاربران را درباره این صرافی‌ها بخوانید.از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید
اگر بعد از طی همه مراحل فوق باز هم به نتیجه نهایی نرسیدید، از دوستان و آشنایانی که بیشتر با فضای ارزهای دیجیتال آشنایی دارند، برای تشخیص صرافی‌های معتبر کمک بگیرید. همچنین بخش پرسش و پاسخ سایت ارزدیجیتال (استک) یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید در آن از اعتبار یک صرافی مطمئن شوید. کاربران استک قبلاً در مورد بهترین صرافی‌های ایرانی مطالب زیادی به انتشار رسانده‌اند. صرافی‌های خارجی تقریباً تمام پلتفرم‌های معاملاتی معتبر خارجی اعلام کرده‌اند که کاربران ساکن کشورهای تحت‌تحریم نمی‌توانند فعالیتی در این پلتفرم‌ها داشته باشند. با این حال، معامله‌گران ایرانی توانسته‌اند با روش‌هایی برخی محدودیت‌ها را دور بزنند. فراموش نکنید که در صرافی‌های خارجی همواره ریسک مسدودشدن حساب و بلوکه‌شدن دارایی‌ها وجود دارد.
در حال حاضر اغلب معامله‌گران ایرانی با تغییر آی‌پی خود از صرافی بایننس استفاده می‌کنند. این صرافی که بزرگترین صرافی ارزهای دیجیتال جهان است، از بیش از ۳۰۰ ارز دیجیتال مطرح پشتیبانی می‌کند و بالاترین حجم معاملات را در بین تمام صرافی‌ها دارد. در مقاله «آموزش بایننس» می‌توانید نحوه کار با این صرافی را به‌طور کامل یاد بگیرید.
ریسک تحریم را فراموش نکنید! به‌جز بایننس، کاربران ایرانی از صرافی‌هایی مانند هوبی (Huobi)، کراکن (Kraken) و کوینکس (Coinex) هم استفاده می‌کنند، اما از نظر اعتبار به پای بایننس نمی‌رسند. در این صرافی‌ها هم ریسک بلوکه‌شدن دارایی‌ها به‌دلیل تحریم وجود دارد و به‌ علت اعتبار پایین‌تر نسبت به بایننس، ممکن است در صورت مسدودشدن برداشت از آنها بسیار دشوار باشد.
طبق نظر معامله‌گران ایرانی، بهترین روش برای شارژ حساب کاربری در صرافی‌های خارجی این است که ابتدا از صرافی ایرانی بیت کوین، تتر، لایت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری را خریداری کنید و سپس با انتقال آن به صرافی خارجی حساب کاربری خود را شارژ کنید.
روند تبدیل و معامله ارزهای دیجیتال در صرافی‌های خارجی متمرکز تقریباً یکسان است و با مطالعه مطلب آموزش بایننس که بالاتر لینک آن را قرار داده‌ایم، با فرایند کار صرافی‌های دیگر هم آشنا خواهید شد.
صرافی‌های غیرمتمرکز هم می‌توانند یکی دیگر از گزینه‌های ما برای معامله ارزهای دیجیتال باشند. همان طور که در بالا هم اشاره کردیم، در صرافی‌های غیرمتمرکز معاملات مستقیماً از داخل کیف پول کاربران انجام می‌شود و صرافی به هیچ عنوان دسترسی یا کنترل به دارایی‌ها ندارد. البته این صرافی‌ها هم معایب و خطرات خاص خود را دارند که می‌توانید در مطلب «صرافی غیرمتمرکز چیست؟» در این باره بخوانید.
همچنین امکان تبدیل ارزهای دیجیتال به یکدیگر در داخل برخی کیف پول‌ها مانند تراست والت (Trust wallet)، اکسودوس (Exodus) و اتمیک والت (Atomic Wallet) هم وجود دارد، اما فراموش نکنید که به‌طور کلی هزینه و کارمزدهای تبدیل در کیف پول نسبت به صرافی‌ها به‌شدت بالاتر است و برای بلندمدت ممکن است توجیه اقتصادی وجود نداشته باشد.
جمع‌بندی صرافی ارز دیجیتال یک بستر مجازی (اغلب وب‌سایت) است که در آن افراد می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را در قبال پول ملی یا ارزهای دیجیتال دیگر معامله کنند.
صرافی‌ها یا خودشان طرف معامله مشتریان هستند و از اختلاف بین قیمت خرید و فروش سود می‌برند یا فقط به‌عنوان یک واسط بین معامله‌گران عمل می‌کنند و تنها کارمزد معاملات را می‌گیرند.
صرافی‌های ارز دیجیتال برحسب خدمات و نوع عملیات‌ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله به هریک اشاره کردیم.
برای ما معامله‌گران ایرانی با توجه به تحریم‌ها بهترین نقطه شروع صرافی‌های ایرانی هستند. در سایت‌های صرافی ایرانی می‌توان ریال را به بیت کوین، اتر، تتر و سایر ارزهای دیجیتال مطرح تبدیل کرد. اگر قصد معامله حرفه‌ای ارزهای دیجیتال را دارید و یا می‌خواهید ارزهای کمتر شناخته‌شده را معامله کنید می‌توانید با در نظر گرفتن ریسک تحریم‌ها، ارز خریداری‌شده در سایت صرافی ایرانی را به یک صرافی خارجی مانند بایننس منتقل کنید و در آنجا معاملات موردنظر خود را انجام دهید.
با اشتراک‌گذاری نظرات خود، ما را در بهبود مطالب باکیفیت‌تر یاری کنید.
The post صرافی ارز دیجیتال چیست و نحوه معامله در آن چگونه است؟ appeared first on ارزدیجیتال.

داده‌های تازه بازار نشان می‌دهد که ارزش سهام مایکرواستراتژی طی ۱۷ روز گذشته بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است. شایان ذکر است که مایکرواستراتژی در حال حاضر بیش از ۹۱,۰۰۰ واحد بیت کوین در اختیار دارد.
به گزارش کوین تلگراف، این فقط کاربران و سرمایه‌گذاران خرد بیت کوین نیستند که از اصلاح‌های شدید قیمت بیت کوین ضرر می‌کنند.
همزمان که مایکرواستراتژی تأیید کرد ۲۱۰ واحد بیت کوین (معادل ۱۰ میلیون دلار) را به خزانه خود اضافه می‌کند، سهام این شرکت هم به کف ۶۲۸ دلاری خود رسید. این در حالی است که سهام مایکرواستراتژی در ماه فوریه اوج ۱,۳۰۰ دلاری خود را ثبت کرده بود.
به‌عقیده بسیاری، نوسانات قیمت سهام مایکرواستراتژی به افزایش نوسانات قیمت بیت کوین مربوط می‌شود که در طول چرخه صعودی اخیر بارها شاهد افزایش آن بودیم.
این در حالی است که نباید از نقش بیت کوین در افزایش ارزش سهام مایکرواستراتژی غافل شد. پیش از ماه اوت (مرداد) سال ۲۰۲۰ که مایکرواستراتژی بیت کوین را به ترازنامه‌های خود اضافه کند، هر سهم از این شرکت در محدوده ۱۰۰ دلار معامله می‌شد.
آنتونی پومپلیانو (Anthony Pompliano)، بنیان‌گذار شرکت مورگان کریک دیجیتال (Morgan Creek Digital)، در ارتباط با خرید اخیر بیت کوین توسط مایکرواستراتژی گفت:
آنها حالا ۹۱,۰۶۴ بیت کوین در ترازنامه‌های خود دارند. این شاید یکی از بزرگترین نمونه‌های اعتقاد راسخ در تاریخ بازارهای عمومی باشد.
شاید بتوان گفت که این اعتقاد راسخ مایکرواستراتژی، همزمان با آغاز چرخه صعودی بیت کوین و به چالش کشیدن بازارهای سنتی، سود بسیار زیادی در کوتاه‌مدت و حتی میان‌مدت برایش به همراه داشته است.
آرتور هیس (Arthur Hayes)، ‌مدیرعامل سابق صرافی بیتمکس (BitMEX)، پیش‌تر گفته بود که سیاست‌های بانک‌های مرکزی در افراطی‌ترین حالت‌شان، ممکن است باعث خروج یک‌باره تمام سرمایه‌ها از بازار ارزهای دیجیتال شود.
هیس در پست وبلاگی خود که چند روز پیش منتشر کرد، نوشت که این احتمال وجود دارد که بانک‌های مرکزی نرخ سودها را به‌شدت افزایش دهند. به‌عقیده هیس، این اتفاق می‌تواند باعث ضرر سرمایه‌گذاران و از سوی دیگر افزایش نوسانات شود. او در این باره نوشت:
مدلی برای تخمین نرخ بین این دو ندارم، ولی در سطح بالا، اگر نقدینگی فیات بتواند از طریق اوراق قرضه دولتی بار دیگر سودی قابل‌توجه بدهد، از بیت کوین/ارزهای دیجیتال پیشی می‌گیرد.
هدف اصلی از این کار، حفظ/رشد قدرت خرید در مقابل انرژی است. اگر این کار برای دارایی‌هایی با بالاترین نقدینگی، مثل اوراق قرضه دولتی، انجام گیرد، در این صورت نقدینگی هم ساده‌ترین گزینه را انتخاب خواهد کرد.
در صورت وقوع چنین رویدادی در آینده، بیت کوین بشتر به جنبه فناورانه خودش تکیه خواهد داشت، چیزی که به نظر هیس بدون شک بدون سرمایه کلان کاری طاقت‌فرسا خواهد بود. هیس در این باره گفت:
تخمین مقدار باقی‌مانده ارزش بیت کوین از جنبه فناوری فراتر از مهارت‌های من است. با این حال این رقم بسیار پایین‌تر از قیمت فعلی بیت کوین برحسب ارزهای فیات است.
The post سهام شرکت مایکرواستراتژی، بزرگترین سرمایه‌گذار نهادی بیت کوین، در ۱۷ روز حدود ۵۰٪ سقوط کرده است appeared first on ارزدیجیتال.

شرکت مایکرواستراتژی اعلام کرد که روز جمعه برای خرید ۲۰۵ واحد بیت کوین دیگر، ۱۰ میلیون دلار پرداخت کرده است.
به گزارش مارکت‌واچ، مایکرواستراتژی که در حوزه نرم‌افزارهای تجاری و اطلاعاتی فعالیت می‌کند، این ۲۰۵ واحد بیت کوین را با قیمت میانگین ۴۸,۸۸۸ دلار (با احتساب کارمزد) خریده است.
در حال حاضر هر واحد بیت کوین با جهشی ۳.۵ درصدی در ۲۴ ساعت اخیر، در محدوده ۴۸,۵۷۳ دلار معامله می‌شود. از سوی دیگر، سهام مایکرواستراتژی هم در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۴ درصد سقوط کرده است.
این شرکت دیروز اعلام کرد که مجموع بیت کوین‌هایش ۹۱,۰۶۴ واحد است. طبق اعلام این شرکت، میانگین قیمت خرید بیت کوین‌ها ۲۴,۱۱۹ دلار و مجموع خرج‌کرد برای خرید بیت کوین ۲.۲ میلیارد دلار بوده است.
سهام مایکرواستراتژی طی سه ماه گذشته چیزی در حدود ۹۶.۹ درصد افزایش داشته است. در همین مدت قیمت بیت کوین ۱۵۶ درصد و شاخص S&P500 ۱.۹ درصد رشد داشته‌اند.
The post مایکرواستراتژی ۱۰ میلیون دلار دیگر بیت کوین خرید appeared first on ارزدیجیتال.

شرکت ریپل اعلام کرد که به‌دنبال راه‌اندازی یک دفتر کل خصوصی برای ارزهای دیجیتال ملی است. توان عملیاتی و تعامل‌پذیری بالا جزو مشخصه‌های اصلی این دفتر کل ویژه خواهد بود.
به گزارش دیکریپت، شرکت ریپل که روی پرداخت‌های بلاک چینی تمرکز دارد، روز گذشته اعلام کرد که در حال آزمایش یک دفتر کل خصوصی است که ویژه ارزهای دیجیتال ملی طراحی شده است.
مطالعه‌ای که به‌تازگی بانک تسویه‌حساب‌های بین‌المللی (BIS) انجام داده است، نشان می‌دهد که بیش از ۸۰ درصد بانک‌های مرکزی جهان در حال بررسی امکان عرضه ارز دیجیتال ملی هستند. شرکت ریپل هم به‌نوبه خود قصد دارد با ارائه «یک راهکار امن، کنترل‌شده و منعطف» برای صدور و مدیریت ارز دیجیتال ملی، وارد این بخش شود.
این شرکت یادآور شد که اگرچه بانک‌های مرکزی می‌توانند از برخی از بلاک چین‌های موجود برای پروژه‌های ارز دیجیتال ملی خود استفاده کنند، اما بسیاری از بلاک چین‌ها قادر نیستند توان عملیاتی لازم را برای حجمی از تراکنش‌ها که موردنیاز یک ارز دیجیتال ملی موفق است، ارائه کنند.
افزون بر این، اغلب بلاک چین‌ها دفتر کل توزیع‌شده‌ای هستند که همه کاربران امکان دسترسی به آن را دارند و طیف گسترده‌ای از تأییدکنندگان آنها را به‌روزسانی می‌کنند؛ این در حالی است که به‌گفته ریپل، این ویژگی برای ارزهای دیجیتال ملی ایده‌آل نیست.
ریپل در توضیح گفت:
حریم خصوصی تراکنش‌ها و کنترل ارزی مورد نیاز بانک مرکزی بیشتر از چیزی است که دفترکل‌های عمومی قادر به ارائه آن هستند. از همین رو، به‌احتمال زیاد انتخاب آنها ایجاد ارز دیجیتال ملی روی یک دفترکل خصوصی خواهد بود که توان عملیاتی در مقیاس موردنیاز را نیز داشته باشد.
به‌همین دلیل، ریپل قصد دارد نسخه دفتر کل خصوصی خود را با محوریت ارزهای دیجیتال ملی و برای بانک‌های دولتی عرضه کند. این دفتر کل نه‌تنها سرعت و مقیاس‌پذیری بالایی فراهم می‌کند، بلکه می‌تواند تعامل‌پذیری با ساختار مالی جهانی موجود و دیگر دارایی‌های دیجیتال را نیز داشته باشد.
دفتر کل خصوصی ارزهای دیجیتال ملی ریپل مبتنی بر همان فناوری بلاک چین خواهد بود که دفترکل XRP روی آن است و اساساً برای پرداخت‌ها طراحی شده است.
ریپل افزود:
انتقال پول در دفتر کل خصوصی ارزهای دیجیتال ملی به‌صرفه، مطمئن و تقریباً آنی است؛ همچنین، انجام تراکنش‌ها در حجم موردنیاز بانک‌های مرکزی ممکن خواهد بود. دفتر کل خصوصی ارزهای دیجیتال ملی در ابتدا قادر به مدیریت ده‌ها هزار تراکنش در هر ثانیه خواهد بود و به‌تدریج ظرفیت افزایش مقیاس به صدها هزار تراکنش در ثانیه ایجاد می‌شود.
همان‌طور که پیشتر گزارش شده بود، بانک مرکزی ایالت نیویورک به‌تازگی تحقیقی انجام داده که حاکی است ارزهای دیجیتال ملی نسبت به همتایان خود در بخش خصوصی، ظرفیت بالاتری برای حریم خصوصی دارند.
در همین حال، چندین طرح آزمایشی ارز دیجیتال ملی در کشورهایی مثل کانادا، کره جنوبی، برزیل، ژاپن، تایلند و بسیاری دیگر با ظرفیت کامل در حال اجرا است.
The post ریپل برای کمک به راه‌اندازی ارزهای دیجیتال ملی یک بلاک چین خصوصی را توسعه می‌دهد appeared first on ارزدیجیتال.

جک دورسی، مدیرعامل و خالق شبکه اجتماعی توییتر، قرار است اولین توییت منتشرشده در این شبکه اجتماعی را در پلتفرم توکن‌های غیرمثلی ولیوبلز (Valuables) به فروش برساند. در حال حاضر بیشترین قیمت پیشنهادی برای خرید این توییت ۲۶۷,۰۰۰ دلار است.
به گزارش کوین دسک، آخرین قیمتی که برای خرید اولین توییت جک دورسی در توییتر که اولین توییت این شبکه اجتماعی هم به حساب می‌آید پیشنهاد شده است، ۲۶۷,۰۰۰ دلار است.
پلتفرم ولیوبلز بر بستر اتریوم فعالیت می‌کند و شرکت سِنت (Cent) آن را توسعه داده است. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ولیوبلز، قابلیت فروش توییت‌هاست؛ کاربران توییتر می‌توانند با تهیه یک رونوشت امضاشده از توییت‌های خود و تبدیل آن به یک توکن NFT، آن را بفروشند.
توییت جک دورسی و قیمت پیشنهادی دورسی در اولین توییت خود، ۲۲ مارس ۲۰۰۶ (۲ فروردین ۱۳۸۵) نوشته بود:
همین حالا در حال ساخت [حساب] توییترم هستم.
دورسی یکی از طرفداران بیت کوین به حساب می‌آید و اقدامات مختلفی هم در این حوزه انجام داده است. کش‌اپ (Cash App)، یکی از پروژه‌های شرکت اسکوئر (Square) است که امکان خرید ارزهای دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کند. دورسی همچنین در لایتنینگ لبز (Lightning Labs) هم سرمایه‌گذاری کرده است. لایتنینگ لبز یک راهکار لایه دوم شبکه بیت کوین، با هدف افزایش مقیاس‌پذیری شبکه است.
این اولین بار است که دورسی به نوعی نسبت به شبکه اتریوم علاقه نشان می‌دهد. برخی معتقدند که رونق حوزه توکن‌های غیرمثلی و تصمیم اخیر اسکوئر برای خریداری پلتفرم پخش موسیقی تیدال (Tidal) با یکدیگر مرتبط است. این در حالی است که دورسی چندی پیش با همکاری رپر مشهور، جی‌زی (Jay-Z)، به برنامه‌ای برای توسعه بیشتر بیت کوین در هند و آفریقا کمک کرد.
حالا و با اقدام اخیر جک دورسی و فروش اولین توییتِ توییتر، این احتمال وجود دارد که آتش حوزه توکن‌های غیرمثلی داغ‌تر هم بشود.
The post مدیرعامل توییتر اولین توییت تاریخ را به‌صورت توکن (NFT) به فروش گذاشت appeared first on ارزدیجیتال.

چند ماه پس از شکایت کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای آمریکا (CFTC) از صرافی بیتمکس (BitMEX)، گردانندگان و صاحب آن به جرم راه‌اندازی پلتفرم و معاملات غیرقانونی ابزارهای مشتقه مالی، آرتور هیس (Arthur Hayes)، از اعضای کلیدی این صرافی، اعلام کرده است که مایل به تسلیم خود به دادگاه است.
به گزارش کریپتوپوتیتو، CFTC‌ از بیتمکس به‌دلیل نقض قانون محرمانگی شکایت کرد. به‌گفته CFTC، بیتمکس به‌صورت «عامدانه» نسبت به ایجاد، استفاده و انجام برنامه‌های مناسب ضدپول‌شویی در پلتفرم معاملات مشتقه خود کوتاهی کرده است.
این صرافی بلافاصله پس از طرح شکایت با عواقب آن مواجه شد. ساموئل رید (Samuel Reed)، یکی از گردانندگان این صرافی دستگیر و کمی بعد با قرار التزام ۵ میلیون دلاری آزاد شد. از سوی دیگر، هیس همچنان آزاد بود، اما مجبور شد از مقام خود به‌عنوان مدیرعامل شرکت «۱۰۰x Group» یعنی همان سازمانی که این صرافی را اداره می‌کند کناره‌گیری کند.
بر اساس اسناد دادگاه درباره جلسه استماع دادرسی که در تاریخ ۹ فوریه (۴ اسفند) برگزار شد، هیس در حال حاضر در خارج از کشور در سنگاپور به سر می‌برد. با این حال، این مدیرعامل سابق بیتمکس، در حال مذاکره با دولت آمریکا مبنی بر تسلیم و حضور در دادگاه است.
جسیکا گرینوود (Jessica Greenwood)، وکیل دادگستری آمریکا، به دادگاه گفت که هیس در ارتباط با تسلیم خود در تاریخ ۶ آوریل (۱۷ فروردین) مذاکراتی را انجام داده است. به‌گفته گرینوود، او این کار را در دادگاه هاوایی انجام خواهد داد. او در ادامه افزود:
برنامه این است که از قبل به دادگاه درباره حضور او اطلاع دهیم و سپس در ارتباط با نحوه انتقال و تسلیم او در هاوایی صحبت کنیم. بعد از این کار، وی به‌صورت مجازی در دادگاه حاضر خواهد شد.
پس از حضور او در دادگاه مجازی، هیس می‌تواند به اقامت خود در خارج از کشور ادامه دهد و در صورت نیاز برای حضور در دادگاه به ایالات متحده سفر کند و اگر قرار به محاکمه باشد، در نیویورک در دادگاه حاضر شود.
او همچنین اعلام کرد که طرفین دعوی بر سر قرار وثیقه در حال مذاکره هستند.
در اسناد دادگاه همچنین به بن دلو (Ben Delo)، هم‌بنیان‌گذار، و گرگ دوایر (Greg Dwyer)، مدیر سابق بخش توسعه کسب‌وکار صرافی و آینده آنها هم اشاره شده است.
گرینوود در این باره گفت که دادگستری آمریکا موفق به مذاکره با دوایر در ارتباط با تسلیم داوطلبانه نشده است و او در حال حاضر در برمودا ساکن است. به‌گفته او، به‌دلیل فراهم‌نشدن شرایط مذاکره، روند استرداد او آغاز شده است. گرینوود در ادامه گفت:
پیش‌بینی می‌کنیم که آنها با قرار استرداد مخالفتی نداشته باشند. حداقل از صحبت‌های وکیل او این طور دستگیرمان می‌شود.
آن طور که وکیل دلو اعلام کرده است، او قصد دارد در دادگاه نیویورک حاضر شود.
The post مقامات آمریکایی: آرتور هیس، مدیرعامل سابق بیتمکس، می‌تواند خودش را تسلیم کند appeared first on ارزدیجیتال.

دن لریمر، بنیان‌گذار سابق استیمیت (Steemit) و بلاک وان (Block.one)، در تازه‌ترین پروژه خود به‌سراغ ساخت یک شبکه‌ اجتماعی غیرمتمرکز رفته است. این شبکه اجتماعی کلاریون نام دارد.
به گزارش کوین تلگراف، دنیل لریمر (Daniel Larimer)، مدیر ارشد فناوری و یکی از بنیان‌گذاران بلاک وان و استیمیت، از پروژه بعدی خود با نام کلاریون (Clarion) پرده برداشت.
این پروژه قرار است به یک پلتفرم شبکه اجتماعی غیرمتمرکز و با تمرکز بر تلفن‌های همراه تبدیل شود. کلاریون از همه ویژگی‌های اجتماعی نظیر پیام‌رسانی شخصی از طریق متن و ویدیو، انتشار محتوا برای دنبال‌کنندگان و یا داشتن چت‌روم‌هایی مبتنی بر ارتباطات صوتی، شبیه اپلیکیشن دیسکورد (Discord)، برخوردار است.
لریمر در این رابطه گفته است که کلاریون از تجربه‌های دیگر پروژه‌ها استفاده می‌کند. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به استیمیت و وُیس (Voice) اشاره کرد که دو پروژه شبکه اجتماعی بودند که لریمر در راه‌اندازی و یا پشتیبانی از آنها مشارکت داشته است.
بنا بر اظهارات او، دو تلاش قبلی برای راه‌اندازی یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز مشکلاتی داشتند. از نظر او آن‌ها «منطقاً متمرکز» بودند و نیاز داشتند که «همه نودها همه تراکنش‌ها را پردازش کنند».
ایده لریمر ایجاد یک شبکه بهتر است که بیشتر به ایده پلتفرم‌های رتروشیر (RetroShare) و زیرونت (Zeronet) شباهت دارد. گفتنی است پلتفرم ریتروشیر مبتنی بر پیام‌رسانی همتا‌به‌همتا است و زیرونت بر اساس بیت‌تورنت (BitTorrent) عمل می‌کند. او همچنین از پروتکل‌های اشتراک فایل نظیر IPFS به‌عنوان یک مثال خوب از شبکه‌های غیرمتمرکز نام برد. این پروژه‌ها در حوزه کاربردپذیری و به‌خصوص بر روی اجرا در دستگاه‌های موبایل با چالش‌هایی مواجه شده‌اند.
کلاریون به‌عنوان یک برنامه وب پیش‌رو (PWA) مبتنی بر وب‌اسمبلی (WebAssembly) است. وب‌اسمبلی چارچوبی است که امکان ساخت اپلیکیشن‌های با کارایی بالا را در بستر وب فراهم می‌کند و به زبان‌هایی نظیر ++C و Rust برنامه‌ریزی شده است. این چارچوب برای جلوگیری از وابستگی اپلیکیشن‌های اختصاصی توزیع‌شده به اپ‌استورها ضروری است. لریمر در این رابطه می‌گوید که اقدامات اخیر گوگل، اپل و آمازون نشان داده است که ما برای توزیع اپلیکیشن‌ها و محتواهای خود دیگر نمی‌توانیم به اپ‌استورها و ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی اعتماد کنیم. نوع ساختار وب‌اسمبلی همچنین هنگام طراحی میزکاری مملو از نودها کمک می‌کند، زیرا به تغییرات حداقلی در کد نیاز دارد.
جنبه‌های مرتبط با بلاک چین کلاریون چندان روشن نیست. آن‌طور که لریمر توضیح می‌دهد برای تنظیم اقدامات کاربران، نیازی برای رسیدن به اجماع نیست. این موضوع کلاریون را به یک یک پلتفرم «لایه صفر» تبدیل می‌کند.
افزونه‌های وب‌اسمبلی امکان ساخت اپلیکیشن‌ها بر روی کلاریون او‌اس (Clarion OS) را فراهم می‌کند. لریمر تصریح می‌کند که هیچ توکنی به لحاظ عملکردی با پروژه مرتبط نیست.
خبر راه‌اندازی کلاریون در جامعه ارزهای دیجیتال با تردیدهایی مواجه شده است و آن هم به‌دلیل سابقه ملموس لریمر در ترک پروژه‌هاست. لریمر یکی از بنیان‌گذاران استیمیت بود. استیمیت یک پلتفرم شبکه اجتماعی مبتنی بر بلاک چین است که در طول سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) به محبوبیت رسید. لریمر برای مشارکت در پروژه استیمیت به حضور خود در بلاک وان پایان داد. گفتنی است بلاک وان شرکت پشتیبان EOSIO است. EOSIO یک چارچوب بلاک چینی است که زیربنای ارز دیجیتال ایاس و همچنین شبکه اجتماعی ویس محسوب می‌شود.
پس از آنکه لریمر پست خود را در شرکت بلاک وان در ماه ژانویه (دی) ترک کرد، بسیاری آن را نشانه‌ای دانستند مبنی بر اینکه او می‌خواهد کار جدیدی را شروع کند. گذشت زمان نشان داد که برداشت این افراد صحیح بوده است. نکته جالب توجه اینکه پروژه‌هایی که لریمر آن‌ها را ترک کرده است پس از رفتن وی چندان خوب عمل نکرده‌اند. استیمیت را ترون در یک معامله جنجالی و بحث‌برانگیز ترون خریداری کرد. ایاس نیز اکنون در حال مبارزه با رقبای جدیدتر خود بر سر موضوع پذیرش است.
این‌طور به نظر می‌رسد که لریمر همچنان به‌طور خاصی به شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز علاقه‌مند‌ است، حوزه‌ای که در آن رقبای زیادی حضور دارند. در حالی که تجربه لریمر او را یک گزینه عالی برای ایجاد پلتفرمی که می‌تواند شرکت‌های بزرگ فناوری را به چالش بکشد، تبدیل می‌کند اما این سؤال را به وجود می‌آورد که چرا ایده اصلی کلاریون نتوانسته زودتر از این اجرایی شود. در حالی که او سرپرست پروژه‌های دیگری بود که برای ساخت یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز مصمم بودند.
The post دن لریمر، خالق ایاس، این پروژه را ترک کرده است و در حال ساخت یک شبکه جدید است appeared first on ارزدیجیتال.

افزایش محبوبیت پروژه‌های NFT‌ از یک طرف و افزایش قیمت بیت کوین در هفته‌های گذشته از سوی دیگر، باعث شده است که قیمت ارزهای دیجیتال نظیر چیلیز (Chiliz) و فلو (Flow) با جهش‌هایی سه‌رقمی همراه شود.
به گزارش کوین تلگراف و بر اساس داده‌های کریپتوکوانت (CryptoQuant)، سرمایه‌گذاران اصلاح اخیر بازار را به‌عنوان یک کف قیمت در نظر گرفتند و اقدام به خرید کردند. این اصلاح پس از سقوط قیمت بیت کوین به ۴۸,۰۰۰ دلار انجام شد. از سوی دیگر، مقصد بیشتر سرمایه‌های خروجی از صرافی کوین بیس کیف پول‌های امانی (کاستودین) بوده است که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نهادی احتمال می‌دهند قیمت بیت کوین در آینده‌ای نزدیک جهش داشته باشد.
جسی پاول (Jesse Powell)، مدیرعامل صرافی کراکن هم پیش‌تر در مصاحبه‌ای با شبکه بلومبرگ اعلام کرد که رسیدن قیمت بیت کوین به ۱ میلیون دلار در ده سال آینده منطقی است. او در بخش دیگری از صحبت‌های خود اعلام کرد که بیت کوین می‌تواند از طلا، به‌عنوان یک ذخیره ارزش، پیشی بگیرد.
همزمان با جهش قیمت بیت کوین از ۴۷,۰۰۰ دلار به ۵۱,۰۰۰ دلار، توکن‌های غیرمثلی هم که از آنها به‌عنوان رقیب حوزه امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) یاد می‌شود، با جهش همراه شدند. در حال حاضر، رونق این توکن‌ها به‌اندازه‌ای بالاست که هنرمندان مشهور این پلتفرم‌ها،‌ در عرض چند دقیقه کارهای خود می‌فروشند. در سوی دیگر، توکن‌های غیرمثلی حوزه ورزشی هستند که آنها هم با رشدی قابل‌قبول مواجه شدند.
در ادامه به بررسی برخی از عوامل بنیادی پروژه‌های توکن غیرمثلی خواهیم پرداخت.
جفت ارز چیلیز/دلار چیلیز (CHZ) که در حوزه استفاده از بلاک چین در ورزش فعالیت می‌کند، سال‌ها در بحث توکن‌های هواداری با برخی از مشهورترین باشگاه‌های فوتبال اروپایی همکاری کرده است. اواخر سال ۲۰۲۰، این شرکت اعلام کرد که همکاری خود را با صرافی بایننس آغاز کرده است. پس از اعلام این خبر، چیلیز توکن هواداری باشگاه آث میلان را به فهرست توکن‌های خود اضافه کرد. این مسئله در مدتی کوتاه سودی ۶ میلیون دلاری بای چیلیز به همراه داشت. کمی بعد، این شرکت اعلام کرد که با ۲۳ نهاد فعال در حوزه ورزش‌های الکترونیکی برای عرضه توکن‌های هواداری تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده است.
نمودار قیمت چیلیز چیلیز همچنین اعلام کرده است که قصد گسترش کسب‌وکار خود در کشور آمریکا را دارد. الکساندر دریفوس (Alexandre Dreyfus)، مدیرعامل این شرکت، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که دفتری در نیویورک راه‌اندازی خواهد کرد. او همچنین گفت که چیلیز برنامه‌هایی برای همکاری با لیگ‌های محلی و تیم‌های ورزشی در این ایالت دارد.
اگر چیلیز بتواند تیم‌های مطرح آمریکایی را ترغیب به استفاده از پلتفرم خود کند، باید منتظر افزایش شدید قیمت این ارز دیجیتال باشیم. دریفوس در ادامه گفت که شرکتش در نظر دارد تا سود ۳۰ میلیون دلاری مشترک با شرکای خود در سال گذشته را دو برابر کند.
قیمت چیلیز ۲۳ فوریه (۵ اسفند) در کف ۰.۰۳۲۴۶۸ دلاری قرار داشت ‌و در حال حاضر در محدوده 0.155 دلار معامله می‌شود که نشان از جهش ۳۷۷ درصدی این ارز دیجیتال در کمتر از ۱ هفته گذشته دارد. این افزایش قیمت شدید، باعث شد که شاخص قدرت نسبی (RSI) به بالای محدوده ۸۹ برسد که نشان‌دهنده اشباع خرید در کوتاه‌مدت است. این مسئله می‌تواند به اصلاح یا تثبیت قیمت در چند روزه آینده ختم شود.
اولین حمایت پیش روی چیلیز در فیبوناچی ۳۸.۲% و قیمت ۰.۱۰۸ دلار قرار دارد. اگر قیمت از این حمایت احیا شود، نشان‌دهنده آن است که خریداران منتظر اصلاح‌های گسترده نمی‌مانند و در اصلاح‌های جزئی هم اقدام به خرید می‌کنند.
در صورتی که خریداران از آنجا قیمت را تا ۰.۱۵۵۰۰۴ دلار بالا ببرند، این ارز می‌تواند تا ۰.۲۳۰۷۳۱ دلار جهش داشته باشد.
از سوی دیگر، اگر فروشندگان قیمت را تا ۰.۱۰۸۱۹۵ دلار پایین بیاورند، احتمال سقوط تا فیبوناچی ۵۰ درصدی و ناحیه ۰.۰۹۳۷ دلار هم وجود دارد. پس از آن فیبوناچی ۶۱.۸ درصدی و قیمت ۰.۰۷۹۲۷۷ دلار پیش روی چیلیز خواهد بود. در این صورت می‌توان نتیجه گرفت که شتاب قیمت تضعیف شده است.
پیش از نوسان گسترده بعدی، ممکن است چیلیز در یک کانال مشخص، نوسانات عرضی داشته باشد.
جفت ارز فلو/دلار از دهه ۱۹۲۰ میلادی تا به اینجا، بازار معاملات کارت‌های ورزشی با عکس بازیکنان مشهور و محبوب داغ بوده است. در این میان برخی از کارت‌های کمیاب با قیمت‌های بسیار معامله می‌شوند. با این حال، در دنیای دیجیتال امروز، کارت‌های فیزیکی در حوزه توکن‌های غیرمثلی، نقشی چندان پراهمیت ایفا نمی‌کنند. مثلاً اِن‌بی‌اِی تاپ شات (NBA Top Shot) را در نظر بگیرید. این بازار که بر بستر بلاک چین فلو ایجاد شده است، در چند ماه گذشته بیش از ۲۳۰ میلیون دلار فروش داشته است.
نمودار قیمت فلو جنون حوزه توکن‌های غیرمثلی همچنان در حال افزایش است. یک هنرمند دیجیتال مشهور و قدیمی به اسم بن مارو (Ben Mauro)، با قرار دادن کارهای خود در بازار «VIV3»، اولین بازار این چنینی در بلاک چین فلو، توانست حدود ۲ میلیون دلار درآمد کسب کند. نکته جالب اینجاست که کارهای هنری او تنها در عرض ۷ دقیقه فروش رفتند.
بازار اوپن (OpenSea) که به‌عنوان بزرگترین بازار توکن‌های غیرمثلی شناخته می‌شود، چندی پیش اعلام کرد که از بلاک چین فلو استفاده خواهد کرد. هدف از به‌کارگیری این بلاک چین ایجاد یک اقتصاد به‌شدت آزاد برای دارایی‌های دیجیتال کلکسیونی عنوان شده بود.
فلو همچنین میزبان دارایی‌های دیجیتالی کلکسیونی از UFC‌ و دکتر سوز (Dr. Suess) است و راه‌اندازی شبکه اصلی (Mainnet) آن، توسعه‌دهندگان، سرمایه‌گذاران و هنرمندان بسیاری را به‌سمت خود جذب کرده است.
توکن فلو (FLOW) از اواخر ماه ژانویه (بهمن) عملکرد بسیار عالی داشته است. جهش قیمت فلو از ۲۶ فوریه (۸ اسفند) و در محدوده ۱۸.۳۷۹ دلار آغاز شد. قیمت فلو در حال حاضر با ۱۲۴ درصد رشد در عرض یک هفته، به ۴۱.۲۷۵ دلار رسیده است.
جهش چند روز اخیر فلو پیش از آن رخ داد که شاخص قدرت نسبی به محدوده اشباع خرید وارد شد. وقتی این شاخص به محدوده اشباع خرید وارد می‌شود، نشان از افزایش شدید خریدها توسط سرمایه‌گذاران در کوتاه‌مدت دارد. کندل بزرگ ۳ مارس (۱۳ اسفند) و کندل امروز حاکی از آن است که معامله‌گران به‌دنبال برداشت سود خود از این جهش‌ها هستند.
هر بازگشت قیمت به سطوح فعلی ممکن است در محدوده ۳۰ دلار با حمایت همراه شود. در صورتی که قیمت بتواند از این ناحیه روند احیای خود را آغاز کند، نشان از قدرت روند خواهد داشت. جفت ارز فلو/دلار ممکن است تا مقاومت روانی ۵۰ دلار افزایش یابد.
از طرف دیگر، اگر قیمت به پایین‌تر از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۲۲.۵۸ دلار) برسد، می‌توان گفت که رویکرد صعودی نقض شده است؛ به‌عبارت دیگر در این صورت روند بازار با نقطه عطف همراه خواهد بود.
The post رونق NFT‌ها؛ افزایش شدید قیمت فلو (Flow) و چیلیز (Chiliz) appeared first on ارزدیجیتال.

بالا